Przed inwestycją konieczny raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko!

 

Inwestor musi ustalić, zanim przystąpi do przeprowadzenia swojej inwestycji, zakres jej potencjalnego oddziaływania na środowisko. Pozwala to zaoszczędzić czas i koszty, ponieważ powinien on otrzymać od właściwego organu postanowienie z wyszczególnionymi działaniami koniecznymi dla przygotowania raportu. Dużo zależy od tego, czy przedsięwzięcie będzie znacząco oddziaływać na środowisko.

 

 

Jaki zakres raportu

Najistotniejszym dowodem w postępowaniu oceniającym potencjalne oddziaływanie na środowisko, jest raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, który określony został w rozdziale 2 Działu V Ustawy (dalej jako: raport)).

 

Raport powinien zawierać informacje pozwalające na analizę wpływu danego przedsięwzięcia na środowisko oraz ludności, w tym wpływu na zdrowie i warunki życia ludzi, dobra materialne, zabytki, krajobraz (w tym krajobraz kulturowy), wzajemne oddziaływanie między tymi elementami oraz dostępność do złóż kopalin, jak również ryzyko wystąpienia poważnych awarii oraz katastrof naturalnych i budowlanych czy możliwości oraz sposoby zapobiegania i zmniejszania negatywnego oddziaływania potencjalnego przedsięwzięcia na środowisko oraz wymagany zakres monitoringu.

 

Przepisy szczególne, które w precyzyjny i konkretny sposób wskazują zagadnienia i kryteria, na których opierać się ma raport, znaleźć można w art. 66 ustawy środowiskowej.

 

Zakres raportu dla przedsięwzięć zawsze mogących znacznie oddziaływać na środowisko co do zasady leży w gestii potencjalnego inwestora. Jednakże, zgodnie z przepisami art. 63, 68 oraz 69 ustawy środowiskowej, zakres może zostać określony w drodze postanowienia wydanego przez właściwy organ.

 

Dotyczy to:

  • postępowań mogących potencjalnie oddziaływać na środowisko, jeśli właściwy organ stwierdzi konieczność dokonania oceny,
  • postępowań mogących transgranicznie oddziaływać na środowisko, 
  • postępowań zawsze mogących oddziaływać na środowisko, jeżeli potencjalny inwestor wraz z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, zamiast Raportu złoży kartę informacyjną przedsięwzięcia wraz z wnioskiem o ustalenie zakresu raportu.

Organ właściwy w swoim postanowieniu określa wtedy zakres raportu (przy zasięgnięciu analogicznych opinii organów wymieniowych we wcześniejszej części artykułu), przy uwzględnieniu stanu współczesnej wiedzy i metod badań oraz istniejących możliwości technicznych i dostępności danych. Jednocześnie, określając zakres raportu organ właściwy może odstąpić od niektórych wymagań, czy też wskazać alternatywne rodzaje wariantów wymagających zbadania, wybrać zakres szczegółowości danych czy metody badań. Czynność taka nazywana jest również „scoping” od pochodzącego z języka angielskiego słowa „scope”, oznaczającego „zakres”, „zasięg” czy „pole działania”, a zaczerpniętego z prawodawstwa Unii Europejskiej.


Złożenie wniosku o ustalenie zakresu raportu pozwala zaoszczędzić potencjalnemu inwestorowi czas i koszty, ponieważ powinien on otrzymać od właściwego organu postanowienie z wyszczególnionymi działaniami koniecznymi do podjęcia w celu przygotowania raportu. W konsekwencji, potencjalny inwestor nie będzie musiał przeprowadzać działań, które nie są konieczne, jak również nie będzie musiał opóźniać postępowanie przez czasochłonne uzupełnienie ewentualnych braków raportu.

Reasumując, przy przedsięwzięciach mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, inwestor wraz w wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej składa kartę informacyjną przedsięwzięcia i czeka na ewentualne postanowienie właściwego organu, w którym wskazana zostanie konieczność sporządzenia raportu oraz jego zakres.


 

Źródło: © Jakub Sochoń  Czytaj więcej na Prawo.pl   


 


 

 

 

Dokumentacje na etapie inwestycyjnym:

  • Raporty o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko,
  • Karty informacyjne przedsięwzięcia.

 

Pozostałe dokumentacje i usługi:

  • Operaty wodnoprawne,
  • Dokumentacje hydrogeologiczne,
  • Audyty środowiskowe,
  • Outsourcing środowiskowy,
  • Analizy laboratoryjne: gruntów, wód, ścieków, odpadów.

Company:
EKOSOIL Technoligie s.r.o is an international company engaged with investment, technology implementation, R&D, manufacturing and trade. We specialize in developing modern, dynamic and new innovative technologies. We are a well organized and managed company consisting of highly skilled specialists in their respective fields.

 

Our team comprises of: 
- Designers
- Process engineers
- Geologists
- Hydrologists
- Building engineering supervisors
- Building industry subcontractors
- Environment protection advisers
- R&D institutions
- Ecology Experts Association.

Usługi w zakresie ochrony środowiska:

- Dokumentacje na etapie inwestycyjnym

- Dokumentacje dla instalacji IPPC

- Ochrona powietrza

- Ochrona powierzchni ziemi

- Pozostałe dokumentacje i usługi

 

Technologie stabilizacji gruntów:

Trwała stabilizacja gruntów gliniastych i wątpliwych metodą chemiczno-hydrauliczną w technologii STABI Road System. Utwardzanie gruntów i recykling zniszczonych zawierzchni bitumicznych. 

 

Produkcja chemii przemysłowej:

- Stabilizator gruntów gliniastych STABI Road.

- Projekty i wykonawstwo instalacji STABI Road.

- Transfer technologii stabilizacji gruntów STABI Road.

EKOSOIL Technologie s.r.o
č.p. 356, 742 65 Rybí,

DIČ CZ06187609 IČ 061 87 609

Česká republika

 

tel. +420 604 184 092

e-mail: p.kubiak@ekosoil.eu